Polotovar jako oblíbené zboží

Polotovar jako oblíbené zboží


Potraviny jako zboží nakupujeme během týdne několikrát a abychom s přípravou domácího jídla netrávili zbytečně moc času, především v pracovních dnech, snažíme si to nějakým způsobem usnadnit. V této chvíli přichází na řadu tzv. polotovary (convenience), tzn., že to není prvotní surovina, ale surovina nějakým způsobem již upravená. Takovéto polotovarové zboží se rozhodně nemusíme stydět používat, vždyť je určené k tomu, aby nám usnadnilo práci v běžném pracovním shonu. Naši nejbližší nám to jistě s láskou odpustí, protože jim budeme moci věnovat více času.
hrnce a zelenina.jpg
Bohužel i kuchaři-profíci sahají často po tomto výhodném zboží, pro návštěvníka restaurace nebo hospůdky tak sice mají rychle uvařeno, ale kdo z nás touží si dát za nemalé peníze polévku z pytlíku nebo bramborovou kaši z prášku, to se dá možná snést, s oběma zavřenýma očima, ještě v závodní jídelně.
Ne každý polotovar je v prášku
Možná by vás nenapadlo, že jako polotovar se označuje i naložené maso nebo pečivo, které stačí jenom dopéci. I zeleninu, kterou v létě sklidíme na zahrádce a dáme zamrazit, můžeme takto označit. Stejně tak se do této skupiny řadí i v Čechách tolik oblíbené kompoty, zavařeniny či naložené kyselé okurky.
těstoviny hnízda.jpg
Zboží označované jako polotovar se dá rozdělit do několika částí podle jeho zpracování. Na začátku všeho je produkt (zelenina, ovoce). Poté následuje mouka nebo maso k úpravě studené. K tepelnému zpracování je určeno to, co je obaleno, usušeno nebo zmraženo. Dalším stupněm je zboží v prášku. Jako poslední jsou zde pokrmy, které stačí jednoduše ohřát. U všech těchto stupňů zboží však mějte na paměti, že čím jednoduší je jeho příprava, tím je i kratší doba, po kterou ho můžete uchovávat. U ovoce a zeleniny pak počítejte se ztrátou živin a vitamínů, které se ať už menším či větším zpracováním bohužel ztrácí.