Finanční instituce a jejich členění
Mezi nejvýznamnější zprostředkovatele jednoznačně můžeme zařadit všechny typy bank. Proto je na českém trhu velice podstatná jejich regulace a neustálý dohled státu. Na nejvyšší úrovni se nachází centrální banka a ta propojuje vazby a vztahy s dalšími druhy těchto institucí působících v ekonomickém systému státu. Jednotlivé instituce, ať už se jedná o oblast pojišťovnictví či bankovnictví, nám nabízejí investiční služby či produkty a plní tak především funkci kreditní a depozitní, kdy přeměňují peníze na jednotlivé instrumenty. Další variantou nabídky jsou neinvestiční produkty, sem můžeme zařadit právě pojišťovací služby. Je zřejmé, že některé instituce vlastní licence (jedná se především o sektor bankovnictví), díky kterým mohou provádět činnosti jak neinvestičního charakteru, tak se také mohou věnovat investicím.
Žádná finanční instituce nemůže fungovat samostatně. Proto mnoho z nich je propojována a spolupracují spolu na uspokojení klientských požadavků, kdy vytváří širokou škálu nabídek finančních produktů a služeb. Mezi subjekty finančních institucí lze zařadit:
1. Oblast bankovnictví
· Obchodní banky
· Nebankovní instituce – investiční fondy, penzijní fondy
· Platební a pomocné instituce
· Instituce elektronických peněz.
2. Oblast pojišťovnictví
· Pojišťovny
· Zajišťovny
3. Ostatní licencované subjekty
· Tiskárny cenných papírů
· Garanční fondy
· Státní fondy
· Orgány dohledu a regulace
· Ratingové agentury
Závěrem je nutné podotknout, že na trzích se setkáte jak s výše zmíněnými licencovanými institucemi, tak i s dalšími podnikatelskými subjekty, které ve většině případů nekonkurují, nýbrž spojují síly a snaží se pomoci. Pokud byste měli zájem jakožto fyzická osoba pracovat v některé z licencovaných subjektů, mějte na paměti, že je zde nutné získání odborné způsobilosti ve formě licencovaných zkoušek.