Pojištění – nepojištění
Možná to znáte také. U dveří zazvoní pojišťovací poradce, který Vás navštíví na doporučení nějakého Vašeho známého, ze kterého vymámil kontakt na Vás. Přijde Vám hloupé takového člověka rovnou odbýt a vyhodit, stejně si nemáte v úmyslu cokoli uzavřít. Jenže dotyčný poradce povídá a povídá, až se mu podaří Vás úplně zmást tím, jak produkt, který nabízí, je nejvýhodnější a nejlepší nabídka na trhu, která je ale časově omezená a navíc, další zvýhodnění získáte, když si uzavřete ještě další a další smlouvy v jednom úžasně výhodném balíčku.
Ano, ohromně výhodné to pro Vás je, dokud nedojde k tomu, že z dané smlouvy chcete získat pojistné plnění a Vy nezjistíte, že máte nárok na nějakou zcela směšnou částku, která rozhodně nepokryje vzniklou škodu. Chcete tedy pojistnou smlouvu vypovědět, ale zjistíte, že to vlastně není ještě dva roky možné, protože ve smlouvě jste se k tomu zavázaly, ale drahý pojišťovací poradce se o tom zapomněl jaksi zmínit a ve smlouvě je to napsané tak kulantně, že jste si toho zkrátka nevšimly. Takže platíte a platíte dál, jste z toho na nervy, protože neplatit se Vám nevyplatí a jediný, kdo na tom získal je drahý poradce, kterému jste pomohli k novému luxusnímu vozu či drahé zahraniční dovolené, on a pojišťovna jsou totiž jediní, kdo na těchto smlouvách vydělal. A když už jste zjistili, jak nevýhodné pojištění to jedno bylo, začtete se do smluv od ostatních uzavřených pojistek a hle, oni jsou pro Vás stejně nevýhodné a nevypověditelné, jako ta, ze které jste žádali o pojistné plnění.
A co teď s tím? Já osobně doporučuji takové smlouvy vypovědět co nejdříve a následně, v klidu a s rozmyslem uzavřít nové, které pro Vás už skutečně výhodné bude. Klidně si nechejte vypracovat více nabídek od různých pojišťoven a potom je doma porovnejte.
Na co si dát tedy pozor u majetkových pojistek a pojistek tzv. na blbost? Především si dejte pozor na výši pojistného plnění (obvykle je v procentech), hodnoty, do které je pojistné plnění v dané hodnotě platné, jaká je výše spoluúčasti, na jak dlouho smlouva je, jak dlouho dopředu se musí případně dát výpověď smlouvy, na co vše se skutečně smlouva vztahuje a také, jak dlouho trvá, než Vám je vyplaceno pojistné plnění.
Uživotních a úrazových pojištění je dobré koukat na to samé co u majetkových, ale je vhodné, aby se takové pojištění vztahovalo i na dobu nemocenské, pobytu v nemocnici, dobu, kdy jste doma s nemocným dítětem, na výši plnění při závažných nemocech a úrazech a také na částku plnění trvalých následků.